The Ringo Jets, Sziget Yolcusu

Sziget Europe Stage’e bu yıl Türkiye’den katılacak ilk isim köklerindeki güçlü blues mayasını, gümbür gümbür bir garage rock tınısıyla harmanlayan The Ringo Jets oldu.

Sziget Festivali bu yıl yine Maceristan‘ın Budapeşte kentinde 7-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek dünyanın en büyük festivallerinden biri.

20’den fazla ülkeden birbirinden iddialı 30’a yakın grubun yer aldığı Avrupa Sahnesi bu yıl oldukça sıkı isimlerin performanslarına ev sahipliği yapacak. Sziget Türkiye ve IF Performance Hall işbirliği ile 3‘üncüsü gerçekleşecek olan Sziget Talent Turkey yarışmasına başvuru süreci devam ediyor. Türkiye‘den en yetenekli ve en iyi sahne performansına sahip olan grubun seçileceği yarışmanın kazananı 7-13 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Sziget Festivali’nde Türkiye’yi temsil etme ve sahne alma şansına sahip olacak! Yarışmanın jüri üyeleri ise,geçtiğimiz sene Sziget World Music Stage‘in kapanışını yapan BaBa ZuLa‘dan Murat Ertel, 2017 senesinde World Music Stage‘de festival severleri büyüleyen Gaye Su Akyol, Hürriyet Gazetesi müzik yazarı ve %100 Açık Sahne fikrinin yaratıcısı Tolga Akyıldız, DJ/Müzisyen Kaan Düzarat, Feriye Genel Müdürü Elif Erdost, Ferment Records ve More Management Genel Müdürü Can Sertoğlu ve Sziget Türkiye Temsilcisi Yonca Temizocak O‘Mahony‘den oluşuyor. 19 Nisan‘a kadar müzisyenlerin katılımına açık olan yarışmanın finali 29 Nisan‘da IF Performance Hall Beşiktaş‘tagerçekleşecek.

Europe Stage’e bu yıl Türkiye’den katılacak ilk isim köklerindeki güçlü blues mayasını, gümbür gümbür bir garage rock tınısıyla harmanlayan The Ringo Jets oldu.

2012’de İstanbul’da kurulan The Ringo Jets, eksiksiz rock’n roll sound’larıyla kendi nesillerinin ruh haline tercüman oluyor. Hızlı çıkışlarıyla Primavera Sound, Transmusicales gibi büyük sahnelerde yer alan üçlü; 2014’te kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini Tantana Records etiketiyle yayımlamış, bu ilk albümü “Evil Eye” 45’likleri (2015) ve Paris’te kaydettikleri “Quatre” EP’si (2016) takip etmişti. İskandinavya, Fransa, İtalya, İspanya gibi bölgelerde turneler yapan grup Pixies, The Battles, Portishead, The Sonics ve Gogol Bordello gibi gruplarla da aynı sahneyi paylaştı. Türkçe psychedelic rock kökenlerine atıfta bulundukları şarkılarıyla da dikkat çeken topluluk köşeli ve riff tabanlı şarkı yazımıyla da ön plana çıkıyor. Etkileyici garage sound’larından taviz vermeden kişisel ilgi alanlarına giren soul, funk, R’n’B ile flört eden, psychedelia’ya göz kırpan yeni müzikal keşiflere açılıyor. Kendilerine başarılar diliyor ve muhteşem bir performans gerçekleştirmelerini diliyoruz. Aşağıdan grubun ‘Spiral‘ isimli şarkısını dinleyebilirsiniz.